Minishetland

Shetlandský pony– typ mini

Domů
Novinky 
Prodej 
Fotogalerie 
Skotský teriér 
Norwich teriér 
Italský ohař
O plemenech
Minishetland
Kontakt 

 

 

TOPlist

 

Obecně:

Shetland, který možná existuje už od doby bronzové, se vyvinul na Shetlandských ostrovech, vzdálených asi 160 km od severního pobřeží Skotska. Původ tohoto plemene přesně neznáme, ale předpokládá se vztah k ponymu tundrového typu a k skandinávským plemenům. V 2. a 3. století naší éry se projevily i některé orientální vlivy, a to ponyů keltského obyvatelstva. Vikingové později dovezli své vlastní ponye.

 

Povaha:
Shetlandký pony bývá někdy tvrdohlavý, v zásadě je však přátelský, ochotný a pracovitý. Je také velmi silný, vytrvalý a odolný. Pro svou výšku i povahu je vhodným poníkem pro děti.
 

Konstituce:
Správný minishetland musí mít stejné typické znaky plemene, jako shetland typu standardního, který je o málo vyšší. V současné době jsou chováni v typu standard - do 106 cm v UK a do 107 cm kohoutkové výšky v České republice a některých sousedních státech. Typ mini má kohoutkovou výšku do 86 cm v UK a do 87 cm u nás. Jinak ale musí oba typy shetlandů, standardní i mini, vykazovat typické znaky svého plemene: Typickým znakem shetlanda je jeho robustní postava. Má mít krátkou, v týle širokou hlavu s malými oušky. Oči co nejtmavší, s živým výrazem. Krk by měl být krátký, široký a svalnatý. Kohoutek výrazný, hřbet pevný, bedra krátká, přecházející do kratší, mírně spádité zádě. Hrudník široký, nohy silné a rovné. Chody prostorné a vydatné.

 


Využití:
Shetlandský poník byl původně velmi všestranné zvíře. Využívalo se v zemědělství, k tahu i jako nákladní poník. Dnes je oblíbený sportovní poník pro děti.


 

 

 

 

Zdroje:

Obrazová encyklopedie koní

cyberserver.cz

 

[Domů] [Novinky ] [Prodej ] [Fotogalerie ] [Skotský teriér ] [Norwich teriér ] [Italský ohař] [O plemenech] [Minishetland] [Kontakt ]